Triumph Scrambler 900 Icon Edition
Hitta tekniska data, priser och recensioner.
Viktig specifikation Triumph Scrambler 900 Icon Edition 2025
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor med 270° vev |
|---|---|
| Håldiameter | 84.6 mm |
| Takt | 80 mm |
| Motoreffekt | 65 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 7250 varv/min |
| Vridmoment | 80 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 3250 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 11 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Pådrag | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 5 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | OHC |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 900 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Teleskopgaffel |
|---|---|
| Märke | Kayaba |
| Diameter | 41 mm |
| Slaglängd | 120 mm |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Dubbel stötdämpare |
| Märke | Kayaba |
| Slaglängd | 120 mm |
| Justering | Kompression, Förspänning |
| Material | Stål |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Mittrör |
| Lutningsvinkel | 64.4 grad |
| Bihang | 109 mm |
Frambromsar
| Typ | Enkel skiva |
|---|---|
| Diameter | 310 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
| Isoleringsfäste | Fast krumcirkel |
| Märke | Brembo |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 255 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Märke | Nissin |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Elektroniskt luftbränslesystem, Antispinnsystem, |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 100 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 90 % |
| Diameter på framhjul | 19 tum |
| Bredd på bakhjul | 150 mm |
| Höjd på bakhjul | 70 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Längd | 2125 mm |
| Bredd | 835 mm |
| Höjd | 1180 mm |
| Hjulbas | 1445 mm |
| Säteshöjd | 790 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 223 kg |
| Bränsletankskapacitet | 12 l |
| Högsta hastighet | 164 km/h |
| Licensefterlevnad | A2, A |
| Intervall | 279 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 99 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 4.3 l/100 km |
Vanliga frågor däck Triumph Scrambler 900 Icon Edition
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Prisvärd sportig allroundmaskin
För den dagliga pendlingen till jobbet och korta weekendresor. Sportiga däck från andra raden - bra pris/prestandaförhållande.
Frågor och svar Triumph Scrambler 900 Icon Edition
- Vilken av dem är bäst? Triumph Scrambler 900 Icon Edition eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Triumph Scrambler 900 Icon Edition?
- Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten mycket dålig. Det finns mycket få Triumph Scrambler 900 Icon Edition motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Triumph Scrambler 900 Icon Edition?
- Det finns en mycket svag efterfrågan på en Triumph Scrambler 900 Icon Edition efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Triumph Scrambler 900 Icon Edition Bilder
Källa: 1000PS




























